לקביעת פגישה: 052-4399094

צ'י קונג, טאי צ'י

מאת: עודד אלוני

הם מתנועעים לאט, בפארקים , מתחת לעצים וזה נראה כאילו תנועתם נעשית בקצב אחד עם משב רוח מתונה. ראש, כתפים, ידים ורגלים, כפות רגלים מתנוענעים כגוף אחד, בצורה נינוחה וחלקה, ברציפות, כאילו הם שוחים באויר לעבר מקום שונה, זמן שונה…

צי קונג,טאי צי.

הסינים מאמינים,שבנוסף לאנרגיות הקיימות בגוף האנושי, קיימת אנרגיה אחרת, שאותה הם מכנים צי. מילה זו מתורגמת כאנרגיה פנימית ופירוש השם צי קונג הוא טיפוחה, כיוונונה ושליטה באנרגיה זו. שעה שאנו מבקשים קצת יותר למצוא את ההגדרה המדוייקת לצי קונג, או אפילו למצוא הגדרה לצי עצמו, אנו ניצבים מול פער תרבותי ואינטלקטואלי. במערב, אנו נתונים להשפעתו של חינוך מדעי ולצורך לקבל הוכחה אינטלקטואלית לקיומם של דברים, אנו נזקקים ל"הוכחה מדעית" ול"עובדה מדעית" ומבלי לזלזל חלילה, בכבודו של המדע, הרי שעובדה מדעית, איננה חזות הכל וקיימים גם דברים המתבססים על התנסות וחוויה.

אם כך נחזור ונגדיר כרגע את הצי כאנרגיה שיוצרת, מסייעת לכל הפעילות של הגוף והתודעה – עיכול, ראיה ובה במידה, חשיבה, תנועה, הרגשה, תחושה ועוד.

לימודו של הצי קונג היה נפוץ בסין העתיקה, הרבה מעבר למקור הצורות המרכיבות את אומנות הטאי צ'י. יש הגורסים כי תרגול הצי קונג כבר היה קיים לפני 4000 שנה בתקופת שושלת יאו.

במהלך מלחמת המדינות, החל משנת 770 לפני הספירה ועד לשנת 222 לפנה"ס נכתב כך:

" כאשר אתם שואפים ונושפים אויר מתוך כוונה, הדבר עוזר לכם להכניס לגופכם אוויר צח ולהיפטר מאויר מעופש. אם אתם מתנועעים כמו דוב, מתמתחים כמו ציפור, כי אז תוכלו להאריך ימים"

במהלך אלפי השנים שבאו לאחר מכן, מופיעות התייחסויות רבות לצי קונג ששרדו עד עצם היום הזה. אין זה מפתיע איפוא ששיטה עתיקת יומין מעין זו, שהיתה מקובלת בצורה נרחבת ונחשבה כיעילה, השתלבה לתוך אורח החיים הסיני  לתחומים כמו רפואה, אומנויות לחימה, דת (התפיסות הדתיות של טאואיזם והצאן בודהיזם) וכלל אומנויות עולם (טיפוח הצי, ובעיקר תוך שימוש בנשימה, כעזר ליצירת מוסיקה, ציור , קליגרפיה , משחק,מחול ועוד).

על פי הרפואה הסינית המסורתית, אחד הגורמים העקריים להתהוות מחלה הוא צי מנוון.אפשר לאבחן למשל מקרה של מחזור דם ירוד כדבר הקשור לצי חלש של הדם .תרפיית הצי קונג מסוגלת לטפל בבעיות רבות.ביניהן אנו מוצאים כיבי קיבה, כאבי ראש, בעיות בראיה, כאבי בטן, חולשת עצבים ועוויתות. תרגול הצי קונג מעורר או מאזן את זרימת הצי,וכך מסוגל הגוף לחזור למצבו הנורמלי.התרגול אינו קשה ללמידה , אם כי יש להודות שקיימים הרבה מטופלים שחסרים את ההתמדה הנחוצה לתרגול על בסיס קבוע.

תרגול הצי קונג נחלק לשני חלקים: סטטי ודינמי. בצי קונג הסטטי מתרגלים כמה תנוחות יציבה:עמעדה ללא כל תנועה, ישיבה , שכיבה על הגב או הבטן. התרגול הדינמי להבדיל, כולל בתוכו מספר אין סופי של תרגילים ,המבוצעים כולם בתנועה, שבחלקם מיועדים לשיפור הבריאות הכללית ואחרים לטיול בחוליים  או באיברים ספציפיים.

אבקש לרגע לעצור כאן ותחת השפעת הקטע לעיל לנסות ולהגדיר את הצי קונג פעם נוספת ומזוית אחרת :

צי קונג—האגף התנועתי של הרפואה הסינית הקלסית.

"המשחק של חמשת החיות" (סדרת צי קונג ,לה אקדיש בעתיד  הרצאה מפורטת,,,בהחלט ראויה לכך)תשמש אותי כאן כדוגמא מצויינת לדבריי.אותו "משחק" מורכת מתנועות המתבססות על תנועותיהם של דוב, עגור, צבי, נמר וקוף.המאפיינים של "המשחק של חמשת החיות" הם:

הנפש והגוף עובדים יחד

בתנועות גמישות ספירליות וסיבוביות

תנועות איטיות ותנועות מהירות.לאט " כמו משי מסתחרר"

ומהר כמו "נחש מבוהל"

מעריכים את משקל הגוף, היציבות והעדינות

רכות וקשיות ייראו בהתאם לסוג התנועה

הנשימה נמצאת בהרמוניה עם התנועה

תרגול מתמיד ומצפוני.

שעה  שהמשחק מבוצע, על התלמיד להתבונן לתוך בעל החיים וללכוד את רוחו.למשל, אף כי הדוב הוא כבד משקל ונע בכבדות, מגושם, הרי שהוא גם מהיר וקל תנועה שעה שעליו להיות כזה.

העגור מעופף כאילו הוא "נוהג להשתובב עם העננים והירח" ועם זאת הוא גם " ניצב רגוע כמו עץ אורן".

הקוף אוהב שחוק ותמיד עסוק, אך יש בו גם שלווה.

הנמר הוא בעל טופרים רבי עוצמה ( מתחו את האצבעות).התנועות שלו "מרמזות על הוריקן", אך גם מכילות " את הרוגע של הירח".

הצבי  ינתר ויזנק, אבל גם הוא רגוע מאוד.

את כל האיכויות הללו, צריך התלמיד ל"שאת" בעת האימון ועליו לשזור אותן ללא לאות, ברוח ובגוף, בתנועה ובדמיון.גיוון ורב תכליתיות  במשחק אינסופי מתמשך.

עד כאן להפעם.

 

נכתב ע"י עודד אלוני, מדריך צ'י קונג וטאי צ'י
טלפון: 0524399476